Który laser w skanerze 3D jest lepszy, czerwony czy niebieski?

laserowy-skaner-3d-czerwony-czy-niebieski-laser

Ręczne skanery laserowe 3D wykorzystują różne źródła projekcji. Jakie są między nimi różnice, które z nich jest najlepsze?

Optyczne technologie pomiarowe rozwijają się w niesamowitym tempie. Producenci każdego roku wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania, chcąc sprostać rosnącym wymaganiom klientów. ScanTech wychodzi na prowadzenie w wyścigu innowacyjności, wyciągając z laserowych technologii 3D najwięcej i oferując najbardziej rozbudowane systemy.

Niedawno w sprzedaży pojawiły się skanery 3D oferujące pomiary niebieskim laserem. Pojawia się więc pytanie co nowego wnosi niebieski laser w metrologii 3D, w stosunku do laserów czerwonych?

Zarówno niebieski, jak i czerwony laser posiadają plusy i minusy.

ScanTech KSCAN Magic Skanowanie 3D silnika lotniczego

Niebieski laser pozwala na uzyskanie bardzo drobnej, wyraźnej linii, o wysokim kontraście, umożliwiając bardzo szczegółowe pomiary 3D, o wysokiej dokładności. Doskonale sprawdza się przy skanowaniu 3D powierzchni obrabianych, drobnych szczegółów i wszędzie tam, gdzie tolerancje są wysokie. Wymaga jednak szybszych i bardziej zaawansowanych kamer.

Mimo tego, ScanTech nie zatrzymał się na samym zastosowaniu niebieskiego lasera w swoich systemach, ale poszedł dalej i udoskonalił tę technologię, wprowadzając szereg obszarów pomiarowych, o różnej wielkości, od 200mm x 200mm, do aż 860mm x 600mm. Tak szeroki zakres pozwala wykorzystać niebieski laser w pomiarach części o bardzo zróżnicowanej wielkości, od kilku mm do aż kilkunastu metrów.

Niebieski laser można znaleźć w praktycznie każdym skanerze 3D oferowanym przez ScanTech.
Jest on dostępny w skanerach 3D: PRINCE (do małych i średnich części), AXE (do średnich, dużych i wielkogabarytowych części), KSCAN (do części od kilku mm do kilkunastu metrów) oraz TRACKSCAN (do pomiarów bez punktów referencyjnych).

Jeśli jednak niebieski laser jest tak dobry, to pojawia się pytanie po co nam starsza technologia czerwonego lasera?
Otóż, czerwony laser tylko nieznacznie ustępuje dokładnością i szczegółowością swojemu niebieskiemu konkurentowi. Kontrast wciąż jest wystarczający do pomiarów trudniejszych powierzchni bez matowienia. Jest za to bardziej opłacalną opcją, oferującą duże obszary pomiarowe, o tylko nieznacznie niższej precyzji, jednak w wielu przypadkach pozwalającą zdigitalizować więcej niż potrzeba. Zastosowanie czerwonego lasera pozwala niskim kosztem i bardzo sprawnie stworzyć STL nawet bardzo dużych konstrukcji, czy całych pojazdów. Tak więc, na rynku wciąż znajdą się aplikacje, w których można zastosować sprawdzoną i tańszą technologię, bez uszczerbku na jakości danych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających aplikacji, ScanTech jako jedyny producent skanerów 3D, zdecydował się umieścić zarówno niebieski, jak i czerwony laser w jednej głowicy KSCAN. Chcąc jednak stworzyć najbardziej uniwersalną optyczną maszynę pomiarową na świecie, ScanTech postanowił zintegrować skaner 3D KSCAN z fotogrametrią oraz pojedynczym laserem do pomiaru otworów. Niedawno do całej konfiguracji dodano ogromny obszar pomiarowy, doskonały do bardzo szybkich pomiarów wielkich gabarytów, wynoszący 1440mm x 860mm, który przechwyca dane wykorzystując podczerwień. Tym samym KSCAN stał się swoistym kombajnem do akwizycji danych 3D, który w jednej, niewielkiej, poręcznej i lekkiej głowicy, którą obsługuje się jedną ręką, integruje fotogrametrię i cztery laserowe obszary pomiarowe, przełączane kliknięciem na obudowie.

W celu uzyskania większej ilości szczegółowych informacji na temat rewolucyjnych skanerów 3D ScanTech zapraszamy do kontaktu: info@invizion.pl

Bezpunktowe skanowanie 3D w ciasnych wnętrzach